20 lipca 2014

Awanse w trosce o młodzież



Na ostatnim posiedzeniu, w dniu 17 lipca br., Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie podjął decyzję o zmianie systemu współzawodnictwa młodzieżowego od sezonu 2014/2015. Na portalu internetowym MZPN czytamy między innymi takie uzasadnienie: „Decyzja została spowodowana troską o efektywniejsze szkolenie, ekonomiczność rozgrywek (mniej wydatków na transport) i ich atrakcyjność (możliwość awansów i spadków co pół roku), wychodzi przy tym naprzeciw rozwiązaniom systemowym zawartym w "Unifikacji organizacji szkolenia i systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży piłkarskiej w Polsce", projekcie uchwalonym przez PZPN z myślą o podniesieniu poziomu polskiej piłki Nożnej”.

I wszystko byłoby w porządku, gdyż trudno dyskutować o skuteczności i trafności „reformy”, gdyby nie zestaw drużyn w składzie Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych. Komunikat Zarządu, jak również Wydziału Gier MZPN, ani słowem nie wspomina przyczyn pozaregulaminowego awansu drużyny juniorów młodszych klubu Akademia Piłkarska 21, która w poprzednim sezonie nie brała udziału w rozgrywkach małopolskich we wspomnianej kategorii wiekowej. Wyjaśnień wymaga również pozaregulaminowy awans dodatkowej drużyny klubu AS Progres Kraków, który występował w poprzednim sezonie w MLJM. Jednak w rozgrywkach tej kategorii wiekowej, Progres prowadził tylko jeden zespół. Ni stąd ni zowąd, w sezonie 2014/2015, w najwyższej Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych występować będą już dwie drużyny jednego klubu - AS Progres 99 i AS Progres 98.
Podejrzewać mogę, że Wydział Szkolenia MZPN mógł odegrać wiodącą rolę w decyzji Zarządu Związku i zastosował troskę o efektywniejsze szkolenie, a Wydział Gier MZPN nie mógł się sprzeciwić z wielu powodów.
Chciałbym zrozumieć troskę trenerów, czy wybitnych byłych piłkarzy pracujących we wspomnianych klubach, o przyszłość swoich futbolistów, zapewnienie im odpowiedniego poziomu piłkarskiego przez cały okres szkolenia, ale jakoś nie potrafię i to z innych względów.

Okazuje się, że nie jestem osamotniony w swoim oburzeniu decyzjami Zarządu MZPN. Zostawiając w zapomnieniu ignorowanie regulaminów związkowych, niech ktoś z Krowoderskiej 78 w Krakowie wytłumaczy działaczom klubowym powyższe sztuczne awanse. A dlaczego? Gdyż w wielu klubach, z wielkim wysiłkiem finansowym, działacze i trenerzy utrzymują w swoich organizacjach wszystkie grupy wiekowe dzieci i młodzieży dla zachowania swoim wychowankom odpowiednią kontynuację szkolenia piłkarskiego, również poprzez udział w rozgrywkach związkowych na każdym szczeblu wiekowym.

Jeśli można zastosować w klubach metodę dokonaną przez MZPN w stosunku do AP21 i Progresu, to proponuję nową zasadę regulaminową. Na przykład, wszystkim klubom, których seniorzy występują w III, IV i V lidze, a muszą spełnić wymóg minimum dwóch zespołów młodzieżowych, zapewnić, że każda z ich grup wiekowych miałaby miejsce w rozgrywkach, w kolejnych sezonach, na poziomie nie niższym (przynajmniej), niż miało to miejsce w poprzednim sezonie.
Zapewne wielu czytając powyższą konkluzję pomyśli, że piszę bzdury i będzie miało rację. Bo jestem pod wrażeniem decyzji Związku, równie podobnej bzdury, gdy sportowy awans tworzy się wbrew regulaminowym zapisom.

Jeszcze jeden kamyczek do ogródka związkowego. Proponuję, już teraz, dokonać odpowiednich zapisów w regulaminie związkowym MZPN na sezon 2014/15, z mocą wiążącą na kolejny sezon, a dotyczących rozgrywek Małopolskiej Ligi Juniorów Starszych, aby nie powtórzyć podobnych bzdur za rok. Dlaczego i po co? Odpowiem pytaniem. A gdzie będzie grał rocznik piłkarski 1998, gdy osiągnie wiek juniora starszego, z takich klubów jak AS Progres i AP 21? Bo póki co żadna drużyna z tych klubów tam nie występuje. (Zdzisław Wagner)