8 grudnia 2013

Widziane z Krakowa (9) dla kwartalnika "Korzenie"


Dotarła wieść do Krakowa, iż w organizowanym przez Urząd Marszałkowski konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego 2013”, w kategorii „Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi”, za utworzenie Muzeum Regionalnego gmina Kamienica Polska uplasowała się na najwyższym stopniu podium i zdobyła I miejsce. Przyłączam się do gratulacji, a te należą się wielu osobom. Wyróżnienie tego rodzaju wcale mnie nie zaskoczyło, to się musiało dokonać w obecnej lub innej formie.


5 września 2013

Widziane z Krakowa (8) dla kwartalnika "Korzenie"

Inspiracją do tworzenia tekstów dla kwartalnika „Korzenie” są dla mnie, w niemałej mierze, stare fotografie. Zdjęcia pobudzają pamięć, wspomnienia i zmuszają do refleksji nad czasem obecnym. Zdarza mi się często lajkować konta facebookowe powiązane z Kamienicą Polską i Krakowem, a gdy jeszcze posyłają nam w sieci internetowej fotografie sprzed wielu lat, wówczas pochylam się nad nimi z dużym zainteresowaniem.

15 sierpnia 2013

Portal sportowy bez wyników meczów


Wyników w sezonie 2013/14 nie będzie. Tej treści tytuł ukazał się na pierwszej stronie popularnego, jeszcze do niedawna, internetowego portalu sportowego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się sportowetempo.pl wśród rodziny futbolowej województwa małopolskiego. Od początku powstania portal miał w swoich zamiarach szeroko informować o wynikach na piłkarskich boiskach Małopolski i Podkarpacia. Tego już nie będzie. 

25 czerwca 2013

Łączy na piłka, lecz dzieli wiele

foto: pzpn.pl
21 czerwca 2013 roku odbyło się Walne Zgromadzenie PZPN, gdzie jednym z punktów porządku obrad, oprócz sprawozdania z działalności zarządu za ostatnie półrocze oraz sprawozdania finansowego za rok 2012 był punkt w sprawie nowelizacji obecnego statutu Związku, który obiecywał poprawiać, tuż po wyborach, prezes Zbigniew Boniek. Statutu nie zmieniono, gdyż okazało się, że tenże dokument bardziej dzieli delegatów niż łączy.

13 czerwca 2013

Widziane z Krakowa (7) dla kwartalnika "Korzenie"

Od prawej: Henryk Leszczyński, Basia Leszczyńska,
Zdzisław Wagner, Andrzej Krzechki i koleżanka Basi.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy kontynuowanie tekstów z cyklu „Widziane z Krakowa” dla kwartalnika „Korzenie” nie staje się nużące i mało przyciągające uwagę Czytelników.  Mam obawy, czy nie popadłem w egocentryzm w treściach postrzegania swojej rodzinnej miejscowości, gdzie urodziłem się i przebywałem prawie ćwierć wieku, a wiele zdarzeń opisuję z własnego punktu widzenia. Może za mało wspieram się wspomnieniami i opiniami innych osób z mojego dawnego otoczenia? Tłumaczę się przed sobą tym, że moje teksty to nie pamiętnik, a raczej przywoływanie wspomnień, które często wracają w pamięci w trakcie pisania. Notując hasłowo jakieś zdarzenie sprzed wielu lat, a związane z Kamienicą Polską, próbuję wówczas zbudować najbardziej wyrazisty obraz, jednocześnie zdaję sobie sprawę, iż mam problem z weryfikacją, z przyczyn oczywistych - brakiem kontaktów ze świadkami tamtych lat. Więc z tych powodów, a nie innych, staram się ograniczyć do roli obserwatora tego wszystkiego, co związane jest z rodzinną miejscowością, przeplatając teksty fragmentami wspomnień związanych z Kamienicą i własnego spostrzegania otoczenia, również z pozycji mieszkańca Krakowa.

23 marca 2013

Z cyklu Widziane z Krakowa (6) dla kwartalnika "Korzenie"

Rok 2013, z archiwalnej fotografii są wśród nas
Zofia Leszczyńska (97) i Helena Kowacz (94)

Gdy piszę niniejszy tekst, do Świąt Wielkanocnych pozostał tydzień. Za oknem mojego krakowskiego domku zimowo, a śnieg i mróz nie przypominają kalendarzowej wiosny. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, podobne anomalia pogodowe miały miejsce w przeszłości. Nawet w maju opady śniegu pamiętam. Nie mogę jednak przypomnieć sobie obecności śniegu w poniedziałek wielkanocny, w tak zwany śmigus dyngus, bo deszczu z góry i wody ze studni, i kranów bywało aż nadto. 
Przynajmniej pół wieku temu, drugi dzień Świąt Wielkanocnych był najbardziej oczekiwany przez młodych chłopców z Kamienicy Polskiej, poprzedzony wielodniowymi przygotowaniami. 

10 lutego 2013

Blog Piłkarska Mafia: Odpowiadam Michałowi Listkiewiczowi


Blog Piłkarska Mafia: Odpowiadam Michałowi Listkiewiczowi: Przegląd Sportowy publikuje dzisiaj wywiad z Michałem Listkiewiczem, byłym prezesem PZPN, który wypowiada się na temat światowej afery korupcyjnej. Podkreśla jej wagę, a lekceważąco (moim zdaniem) wypowiada się o ustawianiu meczów w Polsce.

30 stycznia 2013

Proces ws. tzw. gangu Fryzjera: oskarżeni nie odpowiadają prokuratorowi

Blog Piłkarska Mafia: Proces ws. tzw. gangu Fryzjera: oskarżeni nie odpo...: Kolejni oskarżeni wyjaśniali dzisiaj przed wrocławskim sądem okręgowym w procesie tzw. gangu Fryzjera. Żaden z nich nie przyznaje się do zarzutów i nie chciał odpowiadać na pytania prokuratora Roberta Tomankiewicza.

7 stycznia 2013

Fryzjer grozi i wyzywa


 Fryzjer wychodzi na wolność i odgraża się dziennikarzom. Przynajmniej dwóm. Artykuł ukazał się 28 marca 2008 w blogu Piąta Władza , którego byłem wówczas współautorem - pisze dziennikarz Dominik Panek na  Blog Piłkarska Mafia. Oto jego treść: